Laminasyon / PVC

Laminasyon pvc, belgeleri ve görüntüleri korumanın kullanışlı ve pratik bir yoludur. Laminasyon makinesi; ofis ve okullarda kullanılan poster, afiş, reklam, harita, talimat ve tabela gibi belgelerin duvarlara veya diğer yüzeylere yapıştırılmasına yardımcı olan lamine kâğıt malzemedir. Profesyonel veya kişisel kullanım için tasarlanmış bir ev tipi laminasyon makinesini kullanarak fotoğrafları, kartvizitleri, kimlik kartlarını, kullanım kılavuzlarını, tarifleri ve albümleri kaplayabilirsiniz.

Laminatör Modelleri

Laminatörler esas olarak iki kategoride satılmaktadır; sıcak laminasyon ve soğuk laminasyon. Seçeceğiniz makine tipi, lamine edeceğiniz malzeme tipine bağlı olacaktır. Farklı marka laminatörlerin satışı, çeşitli genişlik ve kalınlıktaki malzemeleri farklı hızlarda lamine edebilir. Ofis veya ev tipi laminatörler, A3 ve A4 gibi boyutları ve en sık kullanılan kâğıt boyutlarını destekleyecek şekilde satılmaktadır.

Bununla birlikte, daha küçük bir laminatörün, ID boyutunda pratik bir laminasyon işlemi gerçekleştirebileceği bulunabilir. Laminasyon makinesi seçerken lütfen satın alacağınız ürünün laminasyon pvc yapacağınız malzemenin boyutuna uygun olmasına dikkat ediniz. Makine tüm malzemeyi kaplayacak kadar büyük değilse, işlemin başarısız olması kaçınılmazdır.

Sıcak Laminasyon ve Soğuk Laminasyon

Sıcak laminatörler, lamine film veya torbaları birleştirmek için termal olarak çalıştırılan plakalar veya rulolar kullanır. Kâğıt filmin içine yerleştirildikten sonra makine tarafından ısı ve basınçla sabitlenir. Tercihen ısıdan etkilenmeyen yüzeylerin kaplanmasında kullanılır. Soğuk laminasyon yönteminde, lamine filmin malzemenin her iki tarafına da yapışmasını sağlamak için plakaların veya rulolarının oluşturduğu basınç tarafından üretilen enerji kullanılır. Soğuk laminarlar daha fazla malzeme ile uyumlu oldukları için pratikte daha çok kullanılmaktadır.

Laminasyon Makinesinin İşlevi

Laminasyon pvc ile gerçekleştirilen işlemde lamine film adı verilen iki plastik tabaka ısı veya basınç kullanılarak birbirine yapıştırılır. Laminasyon işleminin temel nedeni lamine edilen malzemenin kalitesini korumaktır. Kompozit film ile kaplanmış yüzey nem, kir ve parmak izlerine karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Ayrıca bunlarla kaplanmış kâğıdı veya malzemeyi daha güçlü hale getirir ve kırılmalarını veya katlanmalarını önlemeye yardımcı olur.

Laminasyon makinesi modelini ve fiyatını kontrol ettiğinizde kullanım amacına göre farklı modellerle karşılaşabilirsiniz. Temel işlevleri benzer olsa da, her modelin ofis, okul, iş veya kişisel kullanıma uygun farklı işlevleri ve farklı fiyat etiketleri olabilir. Bir laminatör satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, ekipmanla birlikte kullanmayı düşündüğünüz ve laminatlamak istediğiniz malzemelerin türüne, boyutuna ve sıklığına bağlıdır.

HEMEN ARAYIN!